PowerPoint har de siste årene etablert seg som et mye brukt forelesningsverktøy blant de ansatte både på høgskolen og universitetet.
Likevel får ikke de ansatte obligatorisk opplæring i programmet.
– Nei, men vi burde nok hatt det. Vi er godt vant med at folk klarer seg selv, sier Terje Simonsen, leder ved Institutt for økonomiske fag på Høgskolen i Bergen (HiB).
Studentene ved HiB har i flere evalueringer de siste årene klaget på dårlig bruk av PowerPoint under forelesningene. Blant annet mener studentene at foreleserne går for fort gjennom lysbildene, og at det blir mye gjentagelser.
Ifølge Simonsen vil mange av foreleserne på HiB helst bruke tradisjonell tavle og kritt, men administrasjonen prakker på dem digitale verktøy, som for eksempel SmartBoard.
– Administrasjonen finner ut at «slik skal det være», uten at det nødvendigvis er til det beste for undervisningen, sier han.
Simonsen er også kritisk til at presentasjonene blir lagt ut på Internett i ettertid.
– Det fører til at mange studenter ikke kommer på forelesningene. Det er ikke det samme å bla gjennom et dokument hjemme som å sitte i auditoriet og høre på foreleserne.
Heller ikke på Universitet i Bergen (UiB) er det obligatorisk opplæring av de ansatte.
– Vi legger til rette for ekstern opplæring av våre ansatte, men kursene er ikke obligatoriske, sier Stig Morten Frøiland, kommunikasjonsrådgiver i Personal- og organisasjonsavdelingen på UiB.
Thomas Moen, kommunikasjonsrådgiver i DIST Creative, holder 30-40 foredrag i året, og er en flittig bruker av PowerPoint som forelesningsverktøy.
– Brukes PowerPoint på gal måte er det helt krise. Jeg har sovet meg gjennom nok foredrag der bruken av PowerPoint har vært feil.
Ifølge Moen har en god PowerPoint-presentasjon så lite tekst som mulig, og en illustrasjon som er relevant til temaet foreleseren snakker om.
Kommunikasjonsrådgiveren mener at den vanligste feilen som begås er å putte mange, ordrike punkter med liten skrift på lysbildene.
– PowerPoint skal bare brukes som et supplement til det som blir sagt, sier han.
Anders Kvernmo Langset, fag- og forskningsansvarlig i Studentparlamentet på HiB, er positiv til at foreleserne får mer kursing i PowerPoint, men synes ikke opplæringen skal være obligatorisk.
– PowerPoint er bare en liten del av undervisningen. Den totale pedagogiske kompetansen er viktigst, sier han.
Langset ønsker en kontinuerlig dialog med Høgskolen om bruken av metoder i undervisningen. Han oppfordrer også studentene til å drøfte saken i fagutvalgene på høgskolen.
Det har ikke lykkes Studvest å få kommentarer fra administrasjonen ved HiB i denne saken.
Gode kommentarer kan bli benyttet i papirutgaven.